Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz!

+90 543 223 43 86
Yenimahalle Necmettin Bilgin 49-1
info@ulaknet.com
img
Site Dili

English

Page

SEKTÖRÜN HALA YÜRÜYECEK MESAFESİ VAR

Türkiye’de Çağrı Merkezi sektörünün hala yürüyecek mesafesi var.

Firmaların talep, dilek ve şikâyetlerini çözerek direkt olarak marka ile müşteri arasında köprü kuran çağrı merkezi sektörü, bugün binlerce kişiye istihdam sağlamaya devam ediyor. Avrupa’da ortalama Müşteri Temsilcisi başına 200, ABD’de 100, Türkiye’de ise 1200 müşteri düşüyor. Dolayısıyla ülke içinde bu sektörün hala yürüyecek bir mesafesi var.

Çağrı Merkezi sektöründe ciddi bir açık var ve Orta Doğu pazarından sonra yeni hedeflimiz Avrupa pazarına ulaşmak.

İstanbul’da edindiğimiz tecrübe ve birikimleri memleketimiz Siirt’e taşımaya çalışıyoruz.

Siirt’te faaliyet gösteren ULAKNET Çağrı Merkezimiz, 2013 yılında 25 kişi ile çıktığı yolda bugün 500 kişiyi aşan çağrı merkezi şirketlerinden biri. Şirketimiz şu anda 4 bin m2’lik bize ait bir alanda ülkenin önemli bankaları, sağlık kuruluşları, kiralama ve telekomünikasyon firmalarına, Türkçe, Arapça ve İngilizce hizmet veriyor.

Kriz yönetim biçimi ile fark oluşturuyor, istihdamı artırmayı ve iç göçü azaltmayı planlıyoruz. Çalışanlarımızı İbn Haldun Üniversitesi’nde psikolojik stres testine tabi tuttuk. Diğer illere oranla daha mutlu çalışan sonucuna ulaştık. Siirt’te faaliyette bulunma ve başarılı olmamızın en önemli sebebi ise Siirtli gençlerin ekip ruhu.

ULAKNET’in kuruluşu ve bizim bu sektöre adım atma hikâyemize gelince,

Babamızın Siirt’e yatırım yapma vasiyeti üzerine kendi memleketimize bir vefa duygusuyla 8 Mart 2013 yılında çağrı merkezi ULAKNET’i hayata geçirdik. Şu anda Siirt, Türkiye’de genç, işsiz ve eğitimli nüfusun en yoğun olduğu üç ilden birisi. Biz de bu işi kurarken memleketimiz Siirt’in ciddi bir istihdam sorunu olduğunu çok iyi biliyorduk. Açılışımızın Dünya Kadınlar Günü’ne denk getirerek kadınlar hakkında gerekli hassasiyeti göstermemiz gerektiğini düşündük ve kadın ağırlıklı çalışmaya başladık. Ortalama 25 kişi ile 300 m2’lik bir alanda çıktığımız yola bugün 500’ün üzerinde kişi ile 4 bin m2’lik bize ait bir alanda devam ediyoruz. Bu rakam sektörel anlamda büyük olmasa da Siirt açısından çok büyük bir rakamı ifade ediyor.

İstanbul ya da diğer büyük şehirler yerine, Siirt’te faaliyet göstermemizin temel nedeni:

Yukarıda belirttiğimiz vefa duygusunun yanı sıra, çağrı merkezinin alt yapısı genç insan ve teknolojiye dayanır ve teknolojik faaliyetlerden de çok fazla etkilenir. Siirt genç eğitimli insan kaynağı açısından zengin bir ildir. Biz de bu anlamda dünyadaki ciddi teknolojik firmalar ile çalışıyoruz. Temel prensibimiz, hizmetin aksamaması. Birçok şeyi satın alarak halledebilirsiniz ancak satın alamayacağınız tek şey ise insan kaynağı ve insan kaynağının niteliğidir. Çağrı merkezinin ruhunda var olan satış, müşteri memnuniyeti, sorun çözmek, kriz yönetimi gibi konularda Siirt gençleri bizi yanıltmadı.